Artykuły:
Nów Księżyca
Nów Księżyca

Nów Księżyca w znaku Ryb-zanurz się w świat marzeń..

Czytaj dalej
Karma życiowa
Karma życiowa

Rachunek dobrych i złych uczynków

Czytaj dalej
Magia a religia, a może tak..?
Magia a religia, a może tak..?

Czy istnieje magia, która łączy w sobie dwa elementy lub religie? Jasne, w tym artykule opowiem o tym.

Czytaj dalej
Kategorie:

Dzień wróżb i magii

Dzień wróżb i magii
W tym artykule przedstawię cel i zadanie, jakie za sobą niesie dzień św. Andrzeja. Faktem jest, że ten dzień przypada na 29 listopada a 30 listopada. Ten dzień był dniem głównie poświęconym dla Panien, które głównie wróżyły sobie imię przyszłego męża lub partnera. 

Trochę Historii


Wróżby przypadające na dzień św. Andrzeja były obchodzone już w starożytności gdzie to święto obchodziły głównie Panny. To Grecy tak naprawdę zauważyli magiczny charakter tego dnia. Dla mężczyzn dzień wróżb przypadał na 24 listopada i były i w sumie są to Katarzynki. 

Należy też przypomnieć sobie stare przysłowie i porzekadło „Na świętego Andrzeja błyska Pannom nadzieja” był to dzień szczególnie ważny dla Panien, gdyż spotykały się na wspólne wróżby, by poznać imię małżonka oraz liczbę dzieci. 


Stare Tradycje Andrzejkowe


W tradycji Andrzejkowej wróżby się wykonywało przez lanie wosku przez dziurkę do klucza. Te kształty na wodzie miały ukazywać odpowiedź na ich pytanie. Panny miały również swój sposób na takie wróżby, który nazywał się „przekładaniem butów”. Przekładanie te odbywało się w ten sposób, że Panny ściągały oba buty lub tylko jednego i układały je od pieca do drzwi. Ostatni but przechodził na początek i robiono to tak długo, póki but nie wyszedł poza pomieszczenie wtedy but tej Panny, który wyszedł poza pomieszczenie świadczył o szybkim zamążpójściu. 

Wróżby również wykonywano ze skórek jabłka. Zadanie było takie, aby obrać jabłko z jak najdłuższą skórką, następnie Panna rzucała za siebie a litera, która się ułożyła ze skórki była to pierwsza litera mężczyzny, z którym miała być/lub zamążpójść. Te wróżby Andrzejkowe nie wykluczały mężatek, te zaś wróżyły z obrączki, aby poznać, ile będą jeszcze miały dzieci oraz jakiej będą płci. Oczywiście należy zwrócić uwagę, że każdy region polski miał swoje tradycje Andrzejkowe. 

Dziś jak to wygląda? 


W dniu dzisiejszym niektóre dziewczyny zostały przy starej tradycji układania butów. Nadal popularną wróżbą, która jest propagowany wszędzie nawet w szkołach jest to lanie wosku przez dziurkę od klucza. W dobie gdzie media społecznościowe pozwalają na większy rozgłos spotyka się często wróżki, które wróżą online, nawet dopuszczają się transmisji na żywo w ten sposób świętują ten uroczysty dzień wróżb. Natomiast jak mówi porzekadło „Każda okazja czyni powód do zabawy”. Także dziś jest to też dzień imprez i świetnej zabawy bez względu na wiek i płeć uczestników. 

Z tego miejsca chciałbym zaprosić wszystkich czytelników na wieczór wróżb, który postanawiam przedłużyć od 29 listopada od 16 aż do niedzieli 4 grudnia do 23. Uważam, że to będzie świetna okazja do poznania własnej przeszłości, relacji, która ma nastąpić czy również po prostu porozmawiania z profesjonalnymi doradcami na portalu. 

Pozdrawiam

Tarocista Salomon


Autor: Salomon *Nie gwarantujemy 100% skuteczności.