Artykuły:
Nów Księżyca
Nów Księżyca

Nów Księżyca w znaku Ryb-zanurz się w świat marzeń..

Czytaj dalej
Karma życiowa
Karma życiowa

Rachunek dobrych i złych uczynków

Czytaj dalej
Magia a religia, a może tak..?
Magia a religia, a może tak..?

Czy istnieje magia, która łączy w sobie dwa elementy lub religie? Jasne, w tym artykule opowiem o tym.

Czytaj dalej
Kategorie:

Magia ziół

Magia ziół
Zioła znane są nam od pokoleń, babki, prababki i wcześniejsze pokolenia korzystały z ich mądrości. Często opierały się wręcz o magię ludową poza tym ona w sobie ją mieści dlatego też warto w niektórych stanach chorobowych czy zapalnych skonsultować chorobę z ziołami co też nie oznacza, by nie korzystać z pomocy lekarza, wręcz przeciwnie natomiast zioła są pomocą, którą nam dała sama matka natura, matka ziemia. Tak rzadko korzystamy z ziół takich jak pokrzywy, mniszek lekarski, babka lancetowata, wrotycz. To wszystko rośnie w naszych przydomowych ogródkach, łąkach, lasach. W tym artykule chciałbym zwrócić uwagę na właściwości tych ziół z autopsji i własnego doświadczenia. Należy też zwrócić uwagę, że są osoby, które mogą być uczulone na jakiekolwiek właściwości tych ziół to jak najbardziej zrozumiałe. Przyjrzyjmy się wrotyczowi. 

WROTYCZ

Wrotycz z wyglądu jest jak rumianek tylko bez białego kwiatostanu wokół niego. Najczęściej rosną do wysokości ok. 5 metrów w zależności, na jakiej glebie rosną. Kwiatostan składa się tylko z żółtego koszyczka, są czasami płaskie a czasem wypukłe (Kwiatostany). Ziół z reguły nie należy zbierać zaraz po deszczu lub w trakcie deszczu, ponieważ nie nadają się do przechowania i będą gnić, a nie o to nam chodzi. Napar z tego ziela można wykonać z suszonych kwiatostanów, można również ze świeżych, lecz herbata lepszy smak ma z suszonych a jej właściwości mogą lepiej się rozpuścić w wodzie, dzięki temu nie tracimy właściwości leczniczych.

Takie suszone zioła i wykonany z nich napar pomaga na przeziębienie, gorączkę, katar, stany podgorączkowe.
Możemy również wykonać maść z suszonych lub świeżych kwiatostanów. Taka maść pomaga w dolegliwościach związanych z łuszczycą, egzemą, świerzbem, liszajem, atopowe zapalenie skóry. Działa również przeciwwirusowo, przeciwzapalnie, przeciwroztoczowo i przeciwgrzybicznie. Pomaga również w trądziku.

POKRZYWA

Pokrzywa rośnie wszędzie, ale najlepsza tylko z łąk i lasów jak każde zioło, ponieważ są wolne od nieczystości związanych z oparami na polach czy też oparami, które unoszą się z pojazdów. Samo umycie ziół nic nie da, ponieważ zmywamy, tylko to, co jest na zewnętrznej powierzchni natomiast nie da się zniwelować tego, co już roślina pobrała.
Pokrzywa ma wiele właściwości m.in. działa na łupież na wypadające włosy, pomaga również w regeneracji skóry. Ta roślina również regeneruje organizm po przebytej chorobie. 
Można by było wymieniać szereg jej właściwości natomiast skupię się na tym, w jakim sposób można z niej skorzystać. 
  1. Zupa pokrzywowa
  2. Szampon do włosów 
  3. Napar z liści pokrzywy
  4. Maść z pokrzywy.
  5. Syrop z pokrzywy

Pokrzywę zaleca się pić kobietą w ciąży, ponieważ sprzyja to lepszej produkcji mleka. W pokrzywie jest zawarty również krzem, który pozytywnie wpływa na wygląd naszej skóry, włosów czy paznokci. 
Pokrzywa również wzmacnia cebulki włosów i pomaga w leczeniu grzybicy skóry. Zawiera wiele witamin a szczególnie z grupy B, wcześniej wspomniany krzem, wapń, witaminy A, C, K. 


MNISZEK LEKARSKI

Bardzo znany cytat i dość głęboko przemawiający też w mojej rodzinie, że:
„Jeżeli choroba występuje w przyrodzie, to w przyrodzie należy szukać lekarstwa” - Hipokrates. 

Jeżeli chodzi o tę roślinę to można spożytkować jedną jak i drugą jej część tj. korzeń jak i liście czy też kwiaty. Mniszek lekarski zapobiega wytwarzaniu się wody w nerkach, wspomaga jak i stymuluje trawienie, odtruwa wątrobę, zwiększa aktywność antyoksydacyjną, reguluje poziom cukru we krwi, przede wszystkim wzmacnia układ odpornościowy. Jak widzimy ta roślina ma wiele właściwości leczniczych, lecz należy zwrócić gdzie je zbieramy jak wspomniałem wyżej zdala od pól oraz dróg, ponieważ korzeń tej rośliny nie może być zanieczyszczony pestycydami z racji zakażenia organizmu przy jej stosowaniu. 

ZBIERANIE
Najlepiej zbierać korzenie tej rośliny jesienią lub wiosną. Dlaczego akurat w tych porach roku? Już odpowiadam, ponieważ zminimalizuje to gorzki posmak jadalnej części rośliny. 

STOSOWANIE
Tę roślinę można wykorzystać do sałatek, do prażenia i zjadania (jak marchewkę :) ) można również zetrzeć i zaparzyć na podstawie takiej jak kawa. Wykonać napar z liści lub korzenia. Najlepiej działa przy stosowaniu wewnętrznym w formie wspomnianej wyżej. 

Serdecznie zapraszam do czytania kolejnych artykułów z tematu Magia ziół. 


Autor: Salomon *Nie gwarantujemy 100% skuteczności.